R5785-311 Nocne rozmyślania

Zmień język 

::R5785 : strona 311::

NOCNE ROZMYŚLANIA

„Jako tłustością i sadłem byłaby tu nasycona dusza moja, a radosnem warg śpiewaniem wychwalałyby cię usta moje. Zaprawdęć na cię wspominam, i na łożu mojem każdej straży nocnej rozmyślam o tobie” – Ps. 63:6,7.

MÓWIĄC o tłuszczu i szpiku, którymi nasycona była jego dusza, prorok Dawid najwyraźniej odniósł się do obfitości Bożej łaski i błogosławieństwa, których doświadczył. Miał dużą porcję, tłustą cząstkę, i dlatego doceniał Boską dobroć i Boską przychylność względem niego, kiedy wziął go jako pastuszka spośród stad i obdarzył przywilejem udziału w Jego służbie, a ostatecznie wyniósł na tron jako króla Izraela. Za to wszystko był Panu bardzo wdzięczny. Doceniał każde Boskie błogosławieństwo, oddawał Panu chwałę swoimi ustami, był szczęśliwy i mówił o Pańskiej miłującej dobroci. Dlatego w psalmach Dawida możemy znaleźć wiele pięknych wyrażeń, którymi wychwala Wszechmogącego i składa Mu dziękczynienie. Opowiada również o majestacie Boga, o Jego cudownej mocy i potędze, a niebiosa określa jako dzieło Jego rąk.

Prorok z pewnością posługiwał się swym językiem, aby chwalić Pana. Gdy zauważymy, że żył w czasach, gdy edukacja była ograniczona, a on sam niewiele jej zdobył, to uświadomimy sobie, że najwyraźniej dobrze wykorzystał to, co otrzymał. Owoce jego pracy przez wieki błogosławiły świat. Dawid wspomina, że śpiewał Bogu i wychwalał Go także i nocą – „Zaprawdęć na cię wspominam, i na łożu mojem każdej straży nocnej rozmyślam o tobie”. W starożytności

::R5785 : strona 312::

ludzie w nocy byli zależni od światła księżyca i gwiazd, ponieważ nie mieli w pełni – tak jak my dzisiaj – możliwości oświetlenia, wykorzystując olej rafinowany, gaz, elektryczność itd. Pan Rockefeller jeszcze się nie urodził, a nowoczesne wynalazki były tylko marzeniem. Ludzie byli zależni od sztucznego światła z oliwy z oliwek, a tej nie było w nadmiarze. W rezultacie kładli się wcześnie spać. I król Dawid, leżąc na swoim łożu, rozmyślał o Wszechmocnym. Rozważając o Bogu, nie miał nierozsądnych myśli i nie planował niemądrych czynów. Gdy się nad tym zastanawiamy, nie jesteśmy zaskoczeni, że jego umysł był pełen pięknych myśli.

NAJSZLACHETNIEJSZY TEMAT DO ROZMYŚLAŃ

Ktokolwiek ma czas na rozmyślanie, otrzyma wielkie błogosławieństwo, jeśli jego myśli zwrócą się ku Wszechmogącemu, uznając Jego dobroć, starając się oddawać chwałę Bogu za Jego różnorodne łaski, rozmyślając o Bogu podczas nocnych czuwań. W odniesieniu do zacytowanego wersetu nie widzimy powodu, aby uważać, że jest proroczy, jednakże przedstawia on każdego, kto szuka harmonii z Bogiem. Na świecie są miliony ludzi, którzy nigdy nie słyszeli o cudownym Planie Bożym, dlatego też powinniśmy wypracować nawyk chwalenia Boga swoimi ustami. Powinniśmy nieustannie pamiętać o Panu w każdej chwili odpoczynku, czy to w łóżku, czy też w jakimkolwiek innym miejscu. Powinniśmy pielęgnować zwyczaj rozmyślania o Nim. Myślimy, że bardzo niewielu ludzi rozmyśla o Panu, a brak takiego rozmyślania nie służy ich dobru.

Wielkie i święte prawa Boże objawiają się w Bogu. Powinniśmy o Nim myśleć jako o uosobieniu wszystkiego, co jest sprawiedliwe, pełne miłości, dobre i mądre w swojej istocie i zasadzie. Powinno nas to pobudzać do upodabniania się do Niego. Im bardziej doceniamy czyjś szlachetny charakter, tym bardziej staramy się go naśladować. Im bardziej oceniamy Jego potężne dzieła w naturze i Jego dobrodziejstwa wobec nas, tym bardziej nasze serca i usta będą Go wychwalać. Jeśli z tym fragmentem związana jest jakaś prorocza myśl, jest nią to, że przez wszystkie Ciemne Wieki, podczas całej nocy obecnego Wieku, wierny lud Boży wielbił Stwórcę. Jego prawdziwy lud chwali Go i czyni to radosnymi słowami. Kto tego nie czyni, nie należy do tej klasy. Powinniśmy zatem oddać chwałę naszemu Bogu. Powinniśmy coraz więcej rozmyślać o Jego świętej woli i metodach oraz dążyć do podporządkowania się im. W ten sposób stajemy się coraz bardziej podobni do naszego Ojca w Niebie.

====================

— 15 października 1915 r. —

Jeżeli zauważyłeś błąd w pisowni, powiadom nas poprzez zaznaczenie tego fragmentu tekstu i przyciśnięcie Ctrl+Enter.